Data Interpretation Questions for Competitive Exams
Data Interpretation: Data Interpretation Questions are usually asked in all competitive exams like SSC, SBI, IBPS, RBI, LIC, RRB, AAI, DRDO, ISRO, NTR, FSSAI, CWC, LIC, SSC CGL, Railways and other state government exams. Data Interpretation questions require clear observation of charts like pie chart, bar chart, radar chart, line chart, table chart. On this page, we are providing all varieties of Data Interpretation Questions along with previous year Data Interpretation Questions. Data Interpretation Questions are usually based on basic knowledge of arithmetic & fast calculation which includes good command on multiplication, division, addition, subtraction along with Vedic Math. Data Interpretation Questions is a very important section of Quantitative Aptitude. Most of the questions come from Data Interpretation in Quantitative Aptitude section.
Set-61 Study the following information and answer the questions that follow: The following table gives the data regarding the number of students studying in various streams in various universities(X,Y& Z) in the year 2017.
Note: Total students=Male students+ Female students 1. Total number of students studying in Psychology in X and Y is what percent less than that of those studying in Chemistry in the same university?
Ans:5 Total number of students studying in Psychology in X and Y=2200+2600=4800 Total number of students studying in Chemistry in X and Y=2800+2400=5200 Required percentage= [(5200-4800)/5200]*100 =100/13 = 7 9/13%
2. The number of female students studying in stream Chemistry in Z is what percent of the number of female students in Psychology in X?
Ans:4 Number of female students studying in Chemistry in Z= 2200-1900=300 Number of female students in Psychology in X=2200-1500=700 Required percentage= (300/700)*100=300/7=42 6/7%
3. What is the ratio of the total number of males studying in stream physics and chemistry in Y University to the total number of males studying in the same stream in Z?
Ans:2 Total number of males studying in physics and chemistry in Y University=2200+1800=4000 Total number of males studying in physics and chemistry in Z University=2500+1900=4400 Required ratio=4000:4400=10:11
4. Total number of females studying in stream English in all the university together in 2018 was 2190 more than that in the year 2017. In 2018, what was the total number of students (male + female) studying in English in all universities together, if the total number of female students in English in 2018 constituted 4/7 of the total number of students (male + female) studying in English in all universities together?
Ans:5 In 2017, Number of female students studying in English in X university=1600-1250=350 Number of female students studying in English in Y university=1400-1180=220 Number of female students studying in English in Z university=1500-1260=240 Total number of female students=350+220+240=810 In2018, Number of female students studying in English in all the university =810+2190=3000 From given, Total number of female students in English in 2018 = 4/7 of the total Number of students studying in English in all the university in 2018 4/7 of the total students in English in 2018=3000 Total students in English in 2018=3000*(7/4) =5250
5. What is the average number of female students studying in Physics in all the given university?
Ans:2 Number of female students studying in Physics in X university=4000-2800=1200 Number of female students studying in Physics in Y university=3800-2200=1600 Number of female students studying in Physics in Z university=3000-2500=500 Average number of female students studying in Physics in all the given university=(1200+1600+500)/3 =3300/3 =1100
Set-62 Read the following passage carefully and answer the given questions. In college, students like three different computer courses C, C++ and Java. The number of students who like all the three languages is 20 which is 1/29th of the total students. Ratio of the number of students who likes only C, C++ and Java is 4: 8: 7. Ratio of the number of students who likes C and C++, C++ and Java and C and Java is 2: 4: 3. Number of students who likes only C is equal to the number of students who likes C++ and Java which is 80. 6. Number of students who likes Only Java is what percentage of the total students in the college?
Ans:3 Total students = 20 * 29 = 580
Required percentage = (140/580)* 100 =24.14%
7. Find the ratio of the number of students who likes C to the number of students who likes C++.
Ans:2 Total students = 20 * 29 = 580
Required ratio = (80+40+20+60): (160+80+40+20) = 200: 300 = 2:3
8. Number of students who likes only Java is what percentage more/less than the number of students who likes only C++?
Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if
you continue this in future. Numerous people will be benefited from
your writing. Cheers! Escape roomy lista
Hello there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but
I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
Thank you! I saw similar article here: Bij nl
Hi
Your email address will not be published. Required fields are marked
gu =
this is rbi
A
Sir data interpretation ke question bhi hindi m dalo
Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if
you continue this in future. Numerous people will be benefited from
your writing. Cheers! Escape roomy lista
Very interesting details you have remarked, thank
you for posting.!
Hello there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but
I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
Thank you! I saw similar article here: Bij nl